Skip to content

1179 Canal Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block9
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage1,580
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
63%
Improvement Value:$188,000
37%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.5%
2024$7,815-4.1%
2023$8,146-0.1%
2022$8,153-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 7125, Page 3534

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6610, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1948