Skip to content

59 Copper Mine Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Date
Oct 21, 2063

Property Information

Block9
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage1,175
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,400
62%
Improvement Value:$250,700
38%
Total Assessment$655,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+11.2%
2024$9,339+26.0%
2023$7,413-2.3%
2022$7,588-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958