Skip to content

90 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1900
Farm (Regular)

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block9
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage2,788
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,400
57%
Improvement Value:$310,800
43%
Total Assessment$715,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,126-28.5%
2024$15,555+96.9%
2023$7,899-2.3%
2022$8,085-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$97,049
DeedBook 6756, Page 888

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

Sq Ft2,788DeedBook 6727, Page 2318Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1495, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1900