Skip to content

22 Briar Circle

Dunellen, NJ 08812

Built 1956

Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block91
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityGreen Brook Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
DescriptionF-1S-G
Dwellings1
ZoningMD
Sq Footage3,118
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,600
40%
Improvement Value:$374,200
60%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,750+8.2%
2024$13,637+10.0%
2023$12,399+8.5%
2022$11,429+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956