Skip to content

4 Carroll Drive

Hillsborough, NJ 08844

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block145.02
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningRS
Sq Footage3,464
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
52%
Improvement Value:$398,500
48%
Total Assessment$828,500

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 2140, Page 795

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1895, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1993