Skip to content

55 Oak Terrace

Hillsborough, NJ 08844

Built 1985

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Aug 14, 1985

Property Information

Block149.02
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,492
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$387,100
55%
Improvement Value:$316,900
45%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,687+8.6%
2024$12,602+14.4%
2023$11,014-0.7%
2022$11,095+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,900

To: Shet, Kasanadi & Roopavathi

Sq Ft2,492DeedBook 1551, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1985