Skip to content

42 Foxhill Lane

Hillsborough, NJ 08844

Built 1985

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block151.15
Lot88
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class37
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,433
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
53%
Improvement Value:$206,700
47%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473+7.4%
2024$7,889+7.0%
2023$7,375+3.1%
2022$7,152-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000

To: Richardson, Lorraine

Sq Ft1,433DeedBook 7475, Page 3647Recorded10/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$307,500

From: BUCKELEW, MICHAEL & ALEXANDRA

To: DURANT, JONATHAN D

Sq Ft1,433DeedBook 7002, Page 536Recorded11/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 6559, Page 1958

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2145, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1985