Skip to content

114 South Triangle Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1958

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block155
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5SF F 1AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
48%
Improvement Value:$256,600
52%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,583+7.5%
2024$8,916+2.8%
2023$8,671+7.7%
2022$8,048-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

To: Abonitalla, Amerigo C & Susan S

Sq Ft2,080DeedBook 6539, Page 1500

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5664, Page 2617

Property Built

Built

Year Built: 1958