Skip to content

23 Manor Drive

Hillsborough, NJ 08844

Built 1985

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block178
Lot13.22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE 6B
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,746
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$300,000
60%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,064+12.8%
2024$8,924+6.4%
2023$8,385+4.0%
2022$8,065+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From: HAAS, RICHARD & MELISSA

To: Manthey, Christopher M, MANTHEY, CHRISTOPHER M

Sq Ft1,739DeedBook 6743, Page 2362Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 6036, Page 1256

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 5625, Page 1667

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5083, Page 1847

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 1552, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1985