Skip to content

630-650 Route 206

Hillsborough, NJ 08844

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block178
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class10
DescriptionHOUSEL/DALLY RD
Dwellings1
ZoningTC
Sq Footage---
Acreage8.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,959,400
40%
Improvement Value:$16,439,100
60%
Total Assessment$27,398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$587,150+2.1%
2024$575,183+460.1%
2023$102,690+93.5%
2022$53,080+706.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,200,000

To: Hillsborough Village Center Llc

Sq Ft61,757DeedBook 7159, Page 2792