Skip to content

64 Campbell Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1996

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block58
Lot72.26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningRCA
Sq Footage2,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,900
46%
Improvement Value:$388,600
54%
Total Assessment$724,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,082+9.5%
2024$12,862+7.3%
2023$11,987-1.7%
2022$12,197+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$698,000

To: Rajagopal, T. & Veerasamy, S.

Sq Ft2,468DeedBook 7479, Page 706Recorded11/8/2022

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6335, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1996