Skip to content

53 Campbell Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1996

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 2, 2003

Property Information

Block58
Lot72.35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2BIG
Dwellings1
ZoningRCA
Sq Footage2,415
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,800
46%
Improvement Value:$392,100
54%
Total Assessment$727,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,092+8.7%
2024$12,968+7.1%
2023$12,111+5.7%
2022$11,453+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To: Chan, Andrew & Hyojin G

Sq Ft2,415DeedBook 5337, Page 2410

Property Sale

Sale
$235,900
DeedBook 2051, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1996