Skip to content

80 Nostrand Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1994

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block58
Lot72.41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningRCA
Sq Footage2,001
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,800
52%
Improvement Value:$309,800
48%
Total Assessment$644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+8.0%
2024$11,652+9.4%
2023$10,651+0.6%
2022$10,587+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000

To: Arends, Randolph & Carol A

Sq Ft2,001DeedBook 5022, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 1964, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1994