Skip to content

100 Nostrand Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1998

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block58
Lot72.54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class29
Description2SV X 2BIG
Dwellings2
ZoningRCA
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,800
49%
Improvement Value:$312,400
51%
Total Assessment$612,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,900+9.3%
2024$10,888+2.9%
2023$10,578+1.0%
2022$10,468+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$567,000

To: Wong, Laura & Koenig, Alexander J

Sq Ft2,212DeedBook 7504, Page 3222Recorded5/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$204,900
DeedBook 2197, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1998