Skip to content

75 Nostrand Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1997

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block58
Lot72.86
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningRCA
Sq Footage2,001
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,800
50%
Improvement Value:$335,000
50%
Total Assessment$669,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,085+7.9%
2024$12,124+11.3%
2023$10,892+1.0%
2022$10,785+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000

To: Singh, Mahi Pal

Sq Ft2,001DeedBook 7468, Page 2431

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5764, Page 1580

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 5255, Page 3836

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 2122, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1997