Skip to content

135 Johanson Avenue

Hillsborough, NJ 08844

Built 1955

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Dec 21, 1989

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF S 1BG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,477
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,900
70%
Improvement Value:$143,500
30%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798+7.6%
2024$9,109+6.2%
2023$8,577+2.5%
2022$8,370+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To: Whitlock, Roland D & Diane T

Sq Ft1,477DeedBook 1761, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1955