Skip to content

107 Hammler Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1955

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block62
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF S 1BG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,300
76%
Improvement Value:$106,600
24%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+8.3%
2024$8,502+10.1%
2023$7,719+3.1%
2022$7,484+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$542,000

To: Gilligan, Liam B & Rodeiro, A

Sq Ft1,681DeedBook 7610, Page 1815Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$455,000

To: Gilligan, Liam B & Rodeiro, A

Sq Ft1,681DeedBook 7569, Page 3753Recorded8/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955