Skip to content

2137 Camplain Road

Hillsborough, NJ 08844

Built 1955

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block86
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SAL R 2UG
Dwellings1
ZoningI1
Sq Footage1,102
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,300
58%
Improvement Value:$129,000
42%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083+6.0%
2024$6,685-0.0%
2023$6,687+1.9%
2022$6,563+8.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

To: Cespedes, Andrey Gerardo

Sq Ft1,102DeedBook 7566, Page 3409Recorded7/17/2024

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,102DeedBook 7334, Page 3030Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6642, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1955