Skip to content

125 So. 13th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1976

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Apr 2, 2003

Property Information

Block100
Lot57
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
52%
Improvement Value:$190,800
48%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185-1.6%
2024$8,320+5.9%
2023$7,857+1.8%
2022$7,721+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$214,900

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5358, Page 3864

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 1944, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1976