Skip to content

106 So. 11th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1921

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
65%
Improvement Value:$121,700
35%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+0.3%
2024$6,827+0.3%
2023$6,807+2.9%
2022$6,616+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6673, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1998, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1921