Skip to content

121 So. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block108
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 1 SF 3CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,245
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
47%
Improvement Value:$262,800
53%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,429+9.6%
2024$9,520+5.3%
2023$9,037+1.5%
2022$8,899+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930