Skip to content

317 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block111
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
67%
Improvement Value:$103,100
33%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+4.5%
2024$6,200+19.8%
2023$5,175+4.1%
2022$4,972-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928