Skip to content

1911 W. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block117
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,200
51%
Improvement Value:$196,300
49%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565-1.0%
2024$8,652+20.2%
2023$7,197+3.0%
2022$6,991+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$375,000

To:

Sq Ft1,293DeedBook 7459, Page 1757Recorded7/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$247,500
DeedBook 5595, Page 1764

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 2317, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1948