Skip to content

604 Knopf St.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Date
Feb 13, 2024

Property Information

Block11
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
61%
Improvement Value:$133,300
39%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122-4.5%
2024$7,457+9.6%
2023$6,807-0.2%
2022$6,824+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955