Skip to content

212 So. 16th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1918

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block120
Lot52.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,500
51%
Improvement Value:$216,400
49%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252-4.5%
2024$9,693+21.7%
2023$7,963+3.1%
2022$7,721+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 7375, Page 89Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 6264, Page 3054

Property Built

Built

Year Built: 1918