Skip to content

208 So. 14th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1995

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 28, 1996

Property Information

Block122
Lot1.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,500
49%
Improvement Value:$231,000
51%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,643-2.6%
2024$9,897+4.4%
2023$9,483+0.9%
2022$9,403+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 2062, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1995