Skip to content

220 So. 14th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1997

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block122
Lot40.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,500
48%
Improvement Value:$244,100
52%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,889+0.1%
2024$9,878+4.5%
2023$9,454+0.7%
2022$9,387+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 2119, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1997