Skip to content

1830 Colorado Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2011

Property Information

Block124
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 ST ADD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,800
63%
Improvement Value:$131,300
37%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379-3.4%
2024$7,640+2.9%
2023$7,422+2.7%
2022$7,227+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925