Skip to content

950 Raritan Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1986

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Dec 30, 1997

Property Information

Block133
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SDWELLING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,500
51%
Improvement Value:$240,400
49%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294-0.5%
2024$10,349+0.5%
2023$10,302+0.5%
2022$10,253+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,986DeedBook 2150, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1986