Skip to content

318 No. 5th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block13
Lot13.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
61%
Improvement Value:$143,200
39%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+0.5%
2024$7,738+25.6%
2023$6,161-0.2%
2022$6,171+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 7482, Page 863Recorded11/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940