Skip to content

815 W. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block144
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description2 SS 2 SS
Dwellings1
ZoningCOMM
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
25%
Improvement Value:$720,000
75%
Total Assessment$960,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,034-4.9%
2024$21,059+37.9%
2023$15,273-6.1%
2022$16,265-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$925,000

To:

DeedBook 7417, Page 3307

Property Built

Built

Year Built: 1922