Skip to content

705 W. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block145
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,900
38%
Improvement Value:$213,100
62%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+3.3%
2024$6,972+2.7%
2023$6,789-6.1%
2022$7,230-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 5113, Page 1594

Property Built

Built

Year Built: 1925