Skip to content

104 Gladys Ave

Manville, NJ 08835

Built 1962

Last Sale Date
Aug 8, 2002

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,200
45%
Improvement Value:$239,300
55%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101-3.9%
2024$9,474+6.4%
2023$8,904+1.8%
2022$8,748+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962