Skip to content

35 No. Reading St.

Manville, NJ 08835

Built 1962

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Oct 14, 2015

Property Information

Block164
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
55%
Improvement Value:$161,000
45%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523-5.8%
2024$7,988+3.1%
2023$7,750-0.7%
2022$7,806+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6832, Page 675Recorded10/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962