Skip to content

311 No. 1st Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1968

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block16
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
32%
Improvement Value:$249,400
68%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+4.9%
2024$7,214-8.1%
2023$7,851-0.8%
2022$7,917+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6711, Page 1642Recorded4/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968