Skip to content

812 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block184
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
ZoningS50
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,700
56%
Improvement Value:$140,400
44%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+1.7%
2024$6,455-9.4%
2023$7,123+32.7%
2022$5,369+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7304, Page 1831Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6831, Page 2744Recorded10/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$216,500
DeedBook 6272, Page 2468

Property Built

Built

Year Built: 1940