Skip to content

929 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Mar 27, 1998

Property Information

Block187
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,163
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,200
54%
Improvement Value:$158,700
46%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,077+3.7%
2024$6,825-4.9%
2023$7,180+2.7%
2022$6,991+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,163DeedBook 2164, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 1958, Page 847

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 1825, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1953