Skip to content

913 Somerville Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block194.01
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,500
62%
Improvement Value:$151,400
38%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252-2.1%
2024$8,428+4.0%
2023$8,105+4.8%
2022$7,731-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 7175, Page 3211

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 7115, Page 2764Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950