Skip to content

919 Somerville Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block194.01
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,500
69%
Improvement Value:$110,900
31%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+1.9%
2024$7,217-2.5%
2023$7,404+4.2%
2022$7,107-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7336, Page 2114

Property Built

Built

Year Built: 1950