Skip to content

100 Engle Pl.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block201
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
69%
Improvement Value:$112,100
31%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+3.7%
2024$7,212+5.4%
2023$6,843+8.7%
2022$6,294-1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 7518, Page 1304

Property Built

Built

Year Built: 1950