Skip to content

315 Onka St.

Manville, NJ 08835

Built 1965

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block207
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
50%
Improvement Value:$254,700
50%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735-2.8%
2024$11,042+10.1%
2023$10,027+1.6%
2022$9,869+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 7455, Page 3243

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5106, Page 1206

Property Built

Built

Year Built: 1965