Skip to content

725 Bound Brook Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1954

Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block209
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SS 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,500
57%
Improvement Value:$192,300
43%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220-2.6%
2024$9,469+2.1%
2023$9,272+1.6%
2022$9,121-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954