Skip to content

100 Fucillo St.

Manville, NJ 08835

Built 1957

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 3, 2005

Property Information

Block219.02
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,700
57%
Improvement Value:$139,700
43%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+5.1%
2024$6,524-2.9%
2023$6,721-9.4%
2022$7,416+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,412DeedBook 5840, Page 1342

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5026, Page 3061

Property Built

Built

Year Built: 1957