Skip to content

573 Sidorske Ave

Manville, NJ 08835

Built 1962

Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block234.01
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,500
57%
Improvement Value:$198,900
43%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+1.2%
2024$9,347+5.3%
2023$8,872+1.9%
2022$8,706+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962