Skip to content

565 Sidorske Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block234.01
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,500
63%
Improvement Value:$153,300
38%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268-2.3%
2024$8,467+4.0%
2023$8,139+3.4%
2022$7,874-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950