Skip to content

533 Sidorske Ave

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block234.01
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
60%
Improvement Value:$170,100
40%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867-2.4%
2024$9,087+2.8%
2023$8,838+3.0%
2022$8,578-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 6214, Page 1462

Property Built

Built

Year Built: 1950