Skip to content

1428 Dominic St

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block234.02
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,500
57%
Improvement Value:$192,300
43%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312-0.0%
2024$9,316+4.2%
2023$8,939+3.0%
2022$8,679+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 7512, Page 306Recorded6/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960