Skip to content

447 Sidorske Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1985

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 12, 2006

Property Information

Block236
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
51%
Improvement Value:$235,800
49%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280-4.1%
2024$10,715+1.8%
2023$10,524+1.4%
2022$10,379+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$370,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 5881, Page 3294

Property Built

Built

Year Built: 1985