Skip to content

1455 Dominic St.

Manville, NJ 08835

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block237
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,500
62%
Improvement Value:$152,200
38%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450-4.7%
2024$8,871-6.9%
2023$9,525+28.7%
2022$7,403-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 7305, Page 164

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 5438, Page 2792

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2066, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1900