Skip to content

426 W. Frech Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1957

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block244
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
62%
Improvement Value:$146,900
38%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108-2.0%
2024$8,272+4.3%
2023$7,934+3.8%
2022$7,643+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 6843, Page 797Recorded12/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957